Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kocaeli’nde bir belediye otobüsünün yavru kopeği ezmesine dair şikayet

bir süre önce yazarı olduğum ekşisözlük’te, kocaeli’nde bir belediye otobüsünün yavru köpeği ezerek öldürdüğüne dair iddialar içeren bir duyuru farkettim. bunun üzerine işbu dilekçeyi hazırlayarak şikayet yoluna gidilmesini sağlamış oldum. bugün yetkili şikayet makamından ilgili şoföre hkk gereği yaptırım uygulandığına yönelik haber bizlere iletildi. maalesef türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sokak hayvanları sorunu kısırlaştırma, üretimin kontrol edilmesi v.s. gibi onlarca yasal yolla çözüme kavuşturulmadığından sokaklarda çok sayıda can, insan kaynaklı eziyetlere maruz kalarak yaşamını kaybetmektedir. bu ülkede sokak hayvanlarının araçlar tarafından ezilerek (bilerek/isteyerek kasıtla veya ihmalle) öldürülmesi/yaralanması mutat olaylardandır. bu tür olaylarla karşılaşıldığında mutlaka alttaki örnek dilekçeyle ilgili makama şikayette bulunmak ve yaptırım uygulanmasını sağlamak gerekmektedir. uyarı: +18; kalp, ruh ve sinir hastaları ile reşit olmayan şahısların dikkatli olması önerilir.

                                                                   Türkiye Cumhuriyeti
                                                 Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü               
                                                   Kocaeli Şube Müdürlüğüne
Ben, ……………….. hayvan hakları ile ilgilenen, hayvan dostlarımızın
beslenmesini/korunmasını/can güvenliğini gözeten yerel hayvan koruma görevlisiyim. OLAY: 06.02.15 tarihinde sosyal ağlarda, aşağıda sözü edilen sahipsiz yavru sokak köpeğinin Kocaeli İzmit’te bir belediye otobüsü şoförü tarafından üzerinden geçmek suretiyle ezilip öldürüldüğüne, yolcuların “durması ve köpeği veteriner kliniğine götürmesi gerektiği” şeklinde vermiş olduğu tepkilere aldırmadan yola devam ettiğine, ezilen köpekle ilgilenmediğine, ezerek öldürmüş olduğu köpeğin sorumluluğunu üstlenmediğine dair iddialar içeren olaydan haberdar oldum.
 Buna göre, resmi ilişikte ekli olan bu sahipsiz köpeğin, söz konusu plakası belirtilen otobüsün şoförü tarafından ihmalle veya kasıtla fiziki saldırıya maruz bırakılarak öldürülmüş olduğu olay anında otobüste bulunan, olayın görgü tanıkları tarafından iddia edilmektedir.
TALEP: 1. Olayın araştırılmasını ve kasıt veya ihmalle bu sahipsiz hayvanın feci şekilde can vermesine sebep olan şahsa yönelik iddiaların mobese ve/veya güvenlik kameraları görüntüleri, alttaki foto ve tanık beyanları aracılığıyla incelenmesini, olayın gerçekten yaşandığının tespiti halinde, söz konusu bu şahsa idari para cezası verilmesini talep etmekteyim.
Bu olayda sahipsiz hayvana ilgili şahıs tarafından eziyet edilmesi söz konusu olduğundan, olay tarihi ve saatine, otobüsün plakasına yönelik bilgilerini aşağıda belirttiğim şahsa, sahipsiz köpeğe h.k.k. madde 14/a bendine aykırı davranması hasebiyle, h.k.k. madde 28/k hükümlerinin uygulanması ve bu madde gereği, idari para cezası verilmesi gerekmekte olduğunu belirtirim. 
2. İlgili şahsın belediye otobüsü şoförü olması, bu yönüyle toplum güvenliği açısından da tehlike oluşturması hasebiyle belediye tarafından da ilgili disiplin yaptırımına tabi tutulmasını, şahsa hayvan haklarına yönelik bilinçlendirici çalışmalar yapılmasını, tekrar sürücülük eğitimine alınmasını ayrıca talep etmekteyim. Zira görgü tanığının ifadesinde de belirttiği üzere, yol kenarında böyle feci şekilde, üzerinden geçilmek ve tüm organları patlatılıp, ezilmek suretiyle, acı içinde can veren küçük bir çocuk veya bir yaşlı/güçsüz/hasta biri de olabilirdi. Bu şoförün toplumun tüm bireylerinin – hayvan, çocuk, yaşlı, genç ayırt etmeksizin herkesin – can güvenliği için tehlike oluşturduğu apaçık ortadadır.

YAPTIRIM: Olaya uygulanacak olan hükümler:  h.k.k. madde 14/a, h.k.k. m. 28/k
Sahipsiz köpeği öldürdüğü ve ölümüne sebep olduğu canla zerre kadar ilgilenmeyip, alıp veteriner kliniğine götürmeyip ölüme terk ettiği iddia edilen bu şahsın kişisel, adres ve diğer tüm bilgilerine aşağıda görgü tanığının ifadesinde yer alan bilgiler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Yavru köpeğin ölümüne sebep olan .. numaralı belediye otobüsünün plakası 41 J ….
Olay tarihi: 06.02.2015
Olay saati: 17:10-17:20 arası
Olay yeri: Bayındırlık/Kocaeli İzmir
Dilekçemin olayın vahameti gereği bir an önce işleme konularak, sonuçları hakkında bilgilendirilmek istediğimi belirtir, gereğinin yapılmasını arz ederim.
Başvuru sahibinin adı, soyadı, iletişim bilgileri: ….. …..
Tarih: 12.02.2015
İmza: Yerel Hayvan Koruma Görevlisi
Ek:
 1. Öldürülen sahipsiz köpeğin fotosu 2. Görgü tanığının ifadesi
Olaya uygulanacak hayvanları koruma kanunu maddeleri:
H.K.K. MADDE 14/a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.
H.K.K. MADDE 28/ k: 14 üncü maddenin (a) bentlerine aykırı davrananlara ikiyüzellimilyon lira idari para cezası verilir.
GÖRGÜ TANIĞININ İFADESİ:
“Bugün 06.02.2015 tarihinde, akşam saat 17.10-17.20 arası, içinde olduğum .. numaralı belediye otobüsü Bayındırlıkta yol kenarındaki, hiçbir şekilde ezilecek bir lokasyonda durmayan, durağın hemen dibindeki bir yavru köpeği ezdi. Köpeğin ezildiğini yolculardan biri fark etti, şoför ilgilenmeyip “yok yeaa ezilmedi” dedi, bizi indirmesini istedik, yola devam etmek istedi, tartıştı bizimle, köpeğin ezilmediğini söyleyip durdu ve bu süreçte de yola devam etti. Bayağı uzakta zar zor indikten sonra baktık ki, paramparça olmuş hayvan… Bütün organları bir yerde, o kadar sinirim bozuk ki anlatamam… Fotoğrafını da çektim yavrucağın belki kanıt manıt bi işe yarar diye…
Bu şahsı birçok yere şikayet ettim, ettirdim, devam da ediyorum. Lütfen siz de arayıp şikayet edin. Plaka 41 J ….
Unutmayın, o yol kenarında paramparça olan sizin küçük çocuğunuz, kardeşiniz, yeğeniniz de olabilirdi!!!”
Unutmuşum, il Kocaeli İzmit.”