Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TAVŞANLARLA İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

bu başlık altında tavşanlarla ilgili tavşancanların sağlık/bakım/davranış ve beslenmeleri için bilinmesi zorunlu olan önemli pratik bilgilere yer vereceğim. zaman içinde sürekli güncellenecek bu başlığın tavşan candostları tarafından dikkatlice takip edilmesini önermekteyim.
1. tavşan beslenmesinde pelet yemin önemi büyüktür, mutlaka hazır karışım yem paketlerinden satın alarak düzenli şekilde veriniz.
2. penicilin, nergiz çiçeği ve süt ürünleri tavşanlar için öldürücüdür asla ve kat'a tavşanlara bu üç zararlı unsuru vermeyiniz/uygulamayınız/canları bunlardan uzak tutunuz.
özellikle oral penicilin doğrudan yaşam kaybına neden olmaktadır.
3. papatya çayı tavşan boşaltım sistemi için faydalıdır. haftada bir kez tavşanınıza bir kasede papatya çayı hazırlayarak içmesini sağlayın. idrarda kristalleşme yaşayan tavşanlar için papatya çayı idealdir. 
4. vitamin c yine idrarda kristalleşme sorunu bulunan tavşancanlar için son derece faydalıdır. vitamin c tabletini, önce boyasının gitmesi için suda yıkayın, ardından bir-iki kaşık suda eritin. bir kadar pelet yemi bu suda yumuşatıp tavşana yedirin. idrarını kolay yapmasını sağlayacaktır.
5. tavşanlarda koksidiyoz en yaygın görülen hastalıklardandır. sahiplendiğiniz tavşanın dışkısını mutlaka laboratuvarda tahlil ettirerek koksidiyoz mevcut olup olmadığını kontrol edin. varsa baycox ilacı edinerek tavşanınızı tedavi edin. baycox tavşanlar için tedavi edilmediğinde/geç tespit edildiğinde ölümcül olan koksidiyoz hastalığını iyileştirmede mükemmel etkili/kesin çözüm sunan tek ilaçtır. koksidiyozla ilgili detaylı bilgi için: tavşanlarda koksidiyoz 
devam edecek...