Öne Çıkan Yayın

KURBAN`A HAYIR

KURBAN RİTÜELİ  - detaylı bilgi edinmek için linke gidin.                2019 ritüelinden güncel görüntü. yan tarafta kesilmekte olan s...

9 Mayıs 2015 Cumartesi

DOA KOZMETİK

VEGAN - CRUELTY ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE BU LOGO OLUR. BU LOGONUN BULUNMADIĞI ÜRÜNLER CRUELTY FREE - VEGAN DEĞİLDİR!
ürünlerinin cruelty free olduğunu iddia eden, ancak ürünlerinin vegan olduğunu bir türlü kanıtlamayan marka.
şimdi, vegan hayvan hakları savunucuları olarak ben ve çevrem cruelty free ürünler kullanmaktayız yıllardır. 
yıllardır da bu tür cruelty free krem, şampuan, sabun v.s. türü tüm ürünleri azerbaycan'dan getirtmekteyim hem kendim, hem de çevrem için. bir süredir bu ürünlerin temininde sorun yaşamakta olduğumdan özellikle krem konusunda mevcut hassasiyetim nedeniyle yakında stokum bitecek, parşömenleşeceğim gibi bir endişeye kapılmaya başlayınca, vegan ürün arayışına girdim. rossman'da satılan çok sayıda vegan olduğu iddia edilen vegan dernek logolu ürünleri tek tek peta don't test list'ten karşılaştırınca bu listede sözkonusu markaları bulamadığım için tereddüde düştüm zira tek güvendiğim liste her gün güncellenen peta listeleridir. 
devamında sürekli sözlü surette kendisini vegan marka olarak tanıtan ancak ne hikmetse bir türlü ürünlerinde bu hususa dair logo ve ibarelere yer vermeyen bu markayı araştırmaya başladık arkadaşımla. 
yerel hayvan koruma görevlisi arkadaşım firmayla iletişime geçerek edindiği bilgileri benimle paylaştı, buraya da eklemekteyim:

yhkg arkadaşım: "merhaba. ürünleriniz gerçekten cruelty free'mi? yani vegan mı? ürünlerinizin hayvanalr üzerinde kesinlikle test edilmediğini, hayvan deneyi yapmadığınızı nasıl kanıtlayabilirsiniz? ürünlerinizde cruelty free ibaresi ve tavşan logosu var mı? bu hayvan hakları savunucusu olarak benim için çok önemli. ürünleriniz gerçekten vegansa ve bunu kanıtlayana, gösteren bir ibare / logo varsa satın alacağım."

doa: "doa kimya için soruyorsanız kesinlikle vegan markayız. hatta çalışanlarımızın bir kaçı vegan. doa kozmetikte sadece 2 ürünte test edilmiş peptit kullanıyoruz. o peptidler de kanser araştırmaları şirketi tarafından geliştirilmiş peptidler. bu ürünler göz altı serumu ve cilt serumu k serisi. ama bütün ürünler vegan."
yhkg arkadaşım: "teşekkürler bilgilendirme için. yalnız söylemlerinize güvenmekle birlikte, vegan bir hayvan hakları savunucusu olarak hem emin olmak, hem de çevreme tavsiye edebilmek için şu hususta eyleminize de ihtiyaç duymaktayım: 
ürünlerinizin üzerine cruelty free ibaresi yazmanız. 
hayvan deneyi yapılmadığını gösterir bir belge yayınlamanız.
alternatif deneylerinizi belge ile açıklamanız. 
ürünlerinizin üzerinde tavşan logosuna yer vermeniz.

bildiğiniz üzere tüm cruelty free - vegan ürünlerde bu prosedürler mevcuttur.
buna karşılık sizin marka sadece söylemle belirtmekte ürünlerinin vegan - cruelty free olduğunu, neden bunu yukarıda da belirttiğim eylemlerle kanıtlamıyorsunuz? 
bu husus bizim için çok önemli, önerimi dikkate alır ve gerçekleştirirseniz çok sevinirim. "

bu mesaja bir yanıt gelmemiş henüz bu markadan, arkadaşa yanıt gelirse buradan eklerim.
özetle, bizim merak ettiğimiz husus şu: bu marka vegan olduğunu neden yalnızca sözle ifade ediyor, ürünlerinin üzerine buna dair bilgi eklemiyor, sitesinde buna dair bilgilere yer vermiyor?
yani, bunun üzerine, "nereden bilelim vegan olduğunu, ürünlerinin üzerine "cruelty free" ve "hayvan deneyi yapılmamıştır" ibareleri ve iki tavşan logosu ekle de görelim" demekteyiz bu acayip garaip firmaya.
zira değil parşömenleşme, salamuralaşıp mumyalaşsak bile vegan olduğundan %100 emin olmadığımız bir markadan alış veriş yapmamız mümkün değildir, bizim için tavşanların/hamsterların/kobay farelerinin ld 50 ve diğer onlarca acı verici, işkence dolu, mutlak ölümlü testlerle eziyet edilerek öldürülmelerini tercih etmek de öyle.
 09.05.2015 23:12 ~ 23:18tsirkul


ek: marka sadece bu iki üründe hayvan deneyi yapıldığını iddia ediyor. ancak diğer ürünlerde asla yapılmadığını garanti etmiyor, yukarıda belirttiğim şekilde ürünlerinin tamamının vegan - cruely free olduğunu kanıtlamıyor. DOĞA KOZMETİK'İN YANITI: "doa kozmetikte sadece 2 ürünte test edilmiş peptit kullanıyoruz. o peptidler de kanser araştırmaları şirketi tarafından geliştirilmiş peptidler. bu ürünler göz altı serumu ve cilt serumu k serisi. "