Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ISPANAKLI / ISIRGANOTLU VE DOMATESLİ VEGAN ERİŞTE


ıspanaklı / ısırganotlu vegan erişte
veganların çoğunlukla tercih ettiği hazır makarnadan hoşlanmıyorum ve tüketmiyorum zira içeriğinde yumurta ve süt ürünleri bulunabiliyor. genel olarak hazır gıda tüketmemeye çalışıyorum azami ölçüde, hem içeriğinin tam olarak vegan yani hayvansal üründen ari olduğuna, hem de hayvanlar üzerinde denenmemiş olduğuna güvenemiyorum.
bu yüzden ev yapımı ürünleri tüketmeyi tercih ediyorum, gıda temizliği hususunda had safhada bir hassasiyetimin de bulunması hasebiyle evde bizzat hazırladığım gıdaları tüketebiliyorum yalnızca.
şimdi pek beğendiğim üç vegan yiyeceğin tarifini vereceğim kısaca.
türkçede erişte olarak bilinen, azericede ilginç bir şekilde allahaşı olarak da isimlendirilen yiyeceğin iki çeşidini yapmaktayım. birincisi ıspanaklı veya ısırganotlu erişte, ikincisi ise domatesli erişte.
vegan ıspanaklı erişte bu şekilde yapılıyor:
isteğe göre un, tuz, su ve önceden sade olarak, su eklenmeden bir süre sotelenmiş ve blenderdan geçirilmiş olan ısırganotu veya ıspanak birarada yoğrulur. elde edilen yeşil hamurdan küçük toplar yapılır. daha sonra bu toplar un ve oklava yardımıyla hızlıca açılır. yuvarlak açılan bu hamurlar şu tarif edeceğim şekilde katlanır: on cm. genişliğinde katlayın ön kısmı, daha sonra akordiyon gibi katlamaya devam ederek katlı bir yufka elde edin. arkasından bir bıçakla 0,5 cm genişliğinde kesin bu yufkayı. muhteşem yeşil ve vegan, cruelty free ve hafif eriştenizi elde edeceksiniz.
tüm hamuru bu şekilde erişte haline getirin, gayet kolay bir işlem.
daha sonra üzerlerine biraz un serpiştirerek bir süre bekletin bir bez üstünde. kuruyunca alıp bir torbada saklayın. ne zaman isterseniz hem çorba, hem de doğrudan yemek olarak yararlanabilirsiniz.
domatesli vegan erişte
domatesli vegan erişte de aynı şekilde yapılmaktadır. tek fark, un, su, tuz ve domateslerin pişirilmeden blenderdan geçirilmek suretiyle elde edilen domates püresiyle hazırlanmasıdır. yani, ıspanak ve ısırganotu yerine un, su, tuzdan oluşan karışıma bu kez domates püresi ilave edilmektedir.
benim pek beğenerek tükettiğim bir diğer yiyecek de domatesli vegan bisküvidir.
bu lezzetli, cruelty free, sağlıklı, vegan gıda da bu şekilde hazırlanmaktadır:
bir kadar un, biraz zeytinyağı (kurabiye hamuru gibi hazırlanır), tuz, domates püresi, domates salçası ve karbonat birlikte yoğrulur. devamında oklavayla biraz açılır 1 cm. kalınlığında olması gerek hamurun. arkasından kurabiye gibi çeşitli şekillerde kesilip fırına verilir. hızlıca pişer, çok lezzetlidir. marketlerden cruelty free ve vegan olmayan, sağlıksız, katkı maddeli bisküvi almaya gerek yok, bu ev yapımı vegan bisküvi çok güzeldir, muhteşemdir. herkese öneririm.

ek: bu yazı regina spektor'dan hero dinlenerek yazılmıştır.
https://www.youtube.com/watch?v=DOQ3R3MNcv8 çok güzeldir. hollywood'dan çıkan nadir kaliteli filmlerden biri olan 500 days of summer'ın en etkili kısmında soundtrack olarak da kullanılan bu eser gerçekten muhteşemdir.
bu arada son derece kaliteli olan azeri müziğinin yanısıra ağırlıklı olarak ingiliz şarkıcı ve gruplarının müziğini tercih ettiğimi de belirtmek isterim. regina spektor ve birkaç istisna isim hariç tabi. türk müziğini hemen hemen hiç dinlemiyorum, son derece kalitesiz buluyorum her zaman vurguladığım üzere. regina spektor yahudi asıllı rus olup uzun yıllardır abd'de ikamet etmektedir. kalitelidir, bilmeyenlere öneririm.