Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

PETSHOP DENETİM ve ŞİKAYET HAREKETİ

bu koşullarda üretiliyor, eziyet görüyor, doğumdan ölüme sömürülüyorlar, petshop vahşetine dur diyelim!
bilindiği üzere petshop'lar kanlı ticaret çarkının dişlilerinden biri olmakla birlikte türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hayvanseverler tarafından bile fazla önemsenmeyen, denetim ve şikayet edilmeyen, canların sırtından gelir elde eden, bundan zerre kadar haya etmeyen, nefretlik mekanlardır. 
petshop'ların hem kötü koşullar, hem de ruhsat bakımından denetlenebileceğini, canları kötü koşullarda barındıran ve/veya ruhsatsız olarak çalışan petshop'ların orman ve su işleri bölge müdürlüklerine bağlı şube müdürlüklerine ve il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet edildiğinde kapatılmaya kadar varan ciddi yaptırımlar uygulanacağını bilmek hayvan hakları adına son derece önemlidir, bilinmelidir, elzemdir.
peki, bu petshop'lar nasıl ve nereye şikayet edilir?
1. kötü koşulları haiz petshop'lar, yani canları kötü koşullarda barındıran petshop'lar bu dilekçeyle il orman ve su işleri şube müdürlüğüne şikayet edilir: 1. KÖTÜ KOŞULLARDAKİ PET SHOP ŞİKAYET DİLEKÇESİ 
2. ruhsatsız veya ruhsata aykırı çalışan petshop'lar bu dilekçeyle il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet edilir: 2. RUHSATSIZ VE RUHSATA AYKIRI ÇALIŞAN PETSHOP ŞİKAYET DİLEKÇESİ

hayvan haklarına duyarlı herkese bulunduğu ildeki petshop'ların listesini çıkararak her ilçeye göre tek tek tespit edip, bizzat giderek denetlemesini,kötü koşullarda bulunan petshop'ları 1. numaralı şikayet dilekçesiyle orman ve su işleri şube müdürlüğüne şikayet etmesini, internet üzerinde çeşitli sitelerde (facebook, twitter, instagram, sözlükler, forumlar, bireysel siteler v.s.) canlı hayvan satışı yapanları ise 2. numaralı dilekçeyle gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet etmesini önermekteyim. 
gerçek yaşamda, çevrenizde, bizzat denk geldiğiniz ruhsatı olmadığı halde merdivenaltı, kaçak üretim yaparak canların satışıyla uğraşanları da yine 2. numaralı dilekçeyle gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet edin.
özellikle, bu ay itibariyle hemen hemen her petshop'a ulaşarak denetim yapılması, olumsuz koşullarda bulunan petshop'larla ruhsatsız/ruhsata aykırı davranan petshop'ların şikayet edilerek yaptırım uygulatılması son derece yerinde bir davranış olacak, çok sayıda canın kurtulmasına vesile olunarak hayvan hakları adına çok önemli bir adım atılmış olacaktır. 
kendi ilindeki petshop'ların tamamını denetleyerek ilgili dilekçelerle şikayet edenlerin, isimleri veya nick'leriyle, şikayet ettiği petshop sayısını bildirerek tarafıma alttaki yorum kısmından ulaşmaları halinde oluşturacağım teşekkür listesinde duyurulacaklarını da eklemek isterim. 
ülkenin herhangi bir yerinde denetlenmemiş petshop kalmaması için bir denetim ve şikayet ağı oluşturmak ve genel bir denetim şikayet haritası çıkartmak amacıyla çalışmaları başlatmaktayım. buna göre, hayvan haklarına duyarlı şahıslar yaşamakta oldukları şehirlerde petshop'lar açısından denetleyebilecekleri ilçeleri bu yazının altına yorum olarak ekleyecek, böylece genel bir denetim/şikayet çalışması yapılmış olacak, hiçbir petshop gözden kaçmayacaktır. ben ve çevrem ankara'da iki bölgede bir süredir denetim/şikayet çalışmaları yürütmekteyiz. ankara'nın diğer ilçelerini ve diğer şehirleri ilçe ilçe denetleyip şikayet edebilecek şahıslar alttaki yorum kısmına ŞEHİR/İLÇE olarak belirtirse sevinirim. devamında yukarıda da belirttiğim üzere tamamladıkları çalışmaya yönelik yine yorum kısmından bilgilendirme yapmaları gerekmektedir. 

petshop denetim ve şikayet hareketiyle ilgili bu yazıda sorularına yanıt bulamayanlar yorum bölümünden tarafımla iletişime geçerek, sorularını yöneltebilir.