Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TAVŞAN HASTALIKLARI - TOKSOPLAZMA

yapılması gereken bu: tavşan tavşanla yaşar, kedilerle değil!
tavşanlar gibi küçük hayvanların hastalıklardan korunması, tedavi edilmelerinden daha kolaydır. tavşan hastalıkları alanında bilgisiz veteriner hekimler sebebiyle her gün çok sayıda tavşan yaşamını kaybediyor, vet. hekim hatası ile kaybedilen bu canlar geri getirilemiyor, sadece candostlarına büyük bir acı bırakmış oluyorlar. tabi ki, vet. hekim hatasıyla evcil hayvanın kaybedilmiş olması durumuna karşı mutlaka sitede belirttiğim hukuki yolların takip edilmesi gerekmektedir. 
tavşanlar konusunda uzman biri olarak sıklıkla hastalıklarına dair bilgi vermekteyim bu sitede. şimdi de devam etmekteyim:
TOKSOPLAZMA
tavşanlarda sık görülen hastalıkların başında toksoplazma gelmektedir. toksoplazma kedilerden bulaşan bir hastalık olup, tavşanlar için ölümcüldür. daha önce de defalarca belirttiğim üzere tavşanlar gibi hassas, temiz, kolayca hastalanabilen canlar asla ve kata kedilerle birlikte tutulmamalıdır. özellikle sokağa çıkan, çiğ etle beslenen, balkona çıkarak güvercinlerin bıraktıkları kalıntılarla temas eden kedi ile yaşamaktaysanız, tavşan sahiplenmeyin, sahiplenmek durumunda kalırsanız da asla biraraya getirmeyin, zira aynı kum kabını kullanmaları halinde kedinin kum kabında bıraktığı dışkıyla temas eden tavşan devamında ellerini, ayaklarını yalamakta ve böylece toksoplazma gibi ölümcül virüsü vücuduna almaktadır. 
bu yüzden tavşan ve kediyle birlikte yaşamak istiyorsanız, bu iki canı asla biraraya getirmeyin, farklı alanlarda tutun. 
toksopolazma tavşanlarda tedavisi olmayan bir hastalıktır, aşısı da yoktur, bu mutlak ölüme sebep olan hastalıktan tavşanınızı korumak için tek çare kedilerle temasını önlemek, bahçeye, sokağa, parka çıkartmamaktır. zira toksoplazma virüsünün bir diğer konakçısı/taşıyıcısı/kaynağı da güvercinlerdir. 
tavşanlarda toksoplazma belirtileri:
-iştahsızlık,
-el ve ayaklarda uyuşma, 
-hareketsizlik,
-vücudun çeşitli bölgelerinde ele gelen kistler,
-boğaz ve boyun kısmında belirgin kist,
-yutkunmada zorluk,
-alt dudağın aşağıya doğru çekilmesi, alt dişlerinin görünür hale gelmesi,
-sık solunum,
-yürürken topallama, özellikle boğazdaki kist nedeniyle ön kollarını yere basamama,
-boğazdaki kist nedneiyle başın belli bir tarafa eğilmiş olması - tavşan başını kistin bulunuğu bölgeye göre sağa veya sola doğru eğerek oturur, en belirgin özellik budur. 
ÖNEMLİ! tavşan hastalıklarından birisi olan CUNİCULUS'ta da tavşan başını sağa veya sola eğerek oturur! ancak önemli fark budur: boğaz ve boyunda ödem olup olmaması.
TOKSOPLAZMA'da boğaz veya boyunda ele gelen, gözle görülen belirgin bir ödem - kist vardır. CUNİCULUS'ta ise tavşan yine başını sağa veya sola eğerek oturur, ancak boğazda/boyunda sözüedilen bu kist/ödem/şişlik görülmez, bulunmaz. 
toksoplazmaya yakalanan tavşan 2-8 gün arasında yaşamını kaybeder. 
belli bir tedavi programı uygulansa bile genellikle hiçbir şekilde olumlu sonuç vermez, tavşan yaşamını kaybeder. 
sahiplendiğimiz canlardan onlar adına karar veren, her türlü sorumluluklarını üstlenen bizler sorumluyuz, bu nedenle asla ve kat'a tavşanlarınızı kedilerle bir arada tutmayın! sokağa ve bahçeye çıkartmayın, güvercinlerin dışkılarının bulunduğu balkonlara da çıkartmayın, ayrı odalarda tutun, tavşanlar ayrı bir odada, kediler ayrı bir odada bulunsun. 
tavşanlar kedi ve güvercin dışkılarından toksoplazma virüsü kaparlar ve tedavisi bulunmayan bu hastalık nedeniyle yaşamlarını kaybederler, TAVŞANLARINIZI GÜVERCİN VE KEDİLERDEN UZAK TUTUN! BU ÖLÜMCÜL HASTALIKLA ACI ŞEKİLDE YAŞAMLARINI KAYBETMELERİNE SEBEP OLMAYIN!