Öne Çıkan Yayın

TAVŞAN - YERYÜZÜNDE YARDIMA EN FAZLA MUHTAÇ OLAN CAN

mezbaha - ölümü farkeden tavşancanın acı ve korku dolu bakışları. ölmek istemiyorlar, yaşama isteğine sahipler, öleceklerini hissedinc...

13 Aralık 2015 Pazar

KAÇAK VE YASA DIŞI AV İHBARLARI

genellikle facebook gibi sosyal ağlara gururlanma amacıyla öldürdükleri canlarla birlikte fotolarını ekleyen avcılar ihbar sonucunda orman ve su işler bakanlığı yetkilileri tarafından tespit edilerek ciddi tutarlarda idari para cezasına tabi tutuluyor. bunun dışında avda kullandıkları tüm araç gereçlere - silah, far, otomobil ve avlanan hayvanlar - el konuluyor ve kamu mülkiyetine geçiriliyor. bu yüzden sosyal ağlarda denk geldiğiniz kaçak ve yasadışı av şeklinde hayvan hakları ihllalerini mutlaka bu emaile ihbar edin: hayvanhaklari@ormansu.gov.tr 

 • reel ve sanal ortamda hukuka aykırı ve/veya kaçak av yapıldığına dair her türlü ihbarı bu emaile yaparak, olası hayvan hakları ihlallerinin karşısını alabilir, mevcut hayvan hakları ihlallerine yaptırım uygulatabilirsiniz: hayvanhaklari@ormansu.gov.tr
 • bu email orman ve su işleri bakanlığının hayvan hakları ihbarları için özel olarak oluşturduğu bir ihbar hattı olup, hayvan haklarına yönelik her türlü ihlali (sokak veya sahipli hayvana eziyet, kaçak/yasadışı av, petshop vs. her türlü şikayet) bu ihbar hattına bildirerek önlem aldırmak, yaptırım uygulatmak mümkün.
 • KAÇAK VE YASADIŞI AV İHBARI -linkte her hayvan için uygulanan av sezonu bilgileri yer almakta olup, mutlaka inceleyin, bu tarihler dışında yapılan avları hemen ilgili emaile ihbar edip yaptırım uygulatın. örn. tavşanlar için av sezonu 17.10.2015 - 03.01.2016 tarihleri arasında olup sosyal ağlarda, reel yaşamda denk geldiğiniz tavşan avlarını yukarıda emaile ihbar edebilirsiniz.
 • yasadışı av ilgili mevzuatta öngörülen av araçları dışındaki yasak araçlarla yapılan av olup, yine örn. tavşan avında kullanılması yasak olan far ve gece gözlüğü ile avlanan varlıkları görmeniz/haberdar olmanız durumunda hemen ilgili emaile bildirerek yüklü idari para cezası ve araçlarına el koyma şeklindeki yaptırımları uygulatabilirsiniz.
 • yine avlanma limitine aykırı avlanan çöplük avcıları da ilgili emaile bildirmek suretiyle yaptırım uygulatabilirsiniz. tüm hayvanlar için avlanma limiti yukarıdaki linkte yer alan yasal metinde yer almaktadır. örn. tavşanlar için günlük avlanma limiti 1 olup, sosyal ağlarda ve reel yaşamda yanyana onlarca tavşanı öldürüp dizen aşağılık varlıkları tespit etmeniz halinde yine ilgili emaile bildirerek yaptırım uygulatınız.
 • diğer tüm hayvanlar için av sezonuna yönelik başlangıç ve bitiş tarihleri, avlanma limiti ve yasak av araç gereçleri için ilgili resmi gazete metnini inceleyip öğreniniz. şikayet ederek yaptırım uygulatınız.
 • orman ve su işleri bakanlığının ilgili bölge ve şube müdürlüklerinin özellikle av ihbarlarına son derece önem verip hemen ilgilendiğini, mutlaka yaptırım uygulattığını epey uzun bir süre önce farkedip şaşırmıştım. zira ilgili bakanlığın bölge ve şube müdürlüklerine yapılan çoğu ihbar ve şikayet ancak ihbar/şikayet sahibi tarafından çok yoğun şekilde ilgilenilip takip edilmesi halinde sonuca ulaşıyor, bu kurumların ilgisiz ve isteksiz, çabasız ve sorumsuz, duyarsız ve sevgisiz çalışanları tarafından genelde sonuçsuz bırakılıyordu. örn. ankara'da tecavüz edilip öldürülen yavru tavşana yönelik şikayet her türlü iletişim ve adres ve kişisel bilgilerin iletilmiş olmasına rağmen ilgili kurumlar tarafından yoğun bir sorumsuzluk nedeniyle sonuçsuz kaldı ki, bu halen içimde kanayan bir yaradır. benzer onlarca hayvan hakları ihlali yine aynı şekilde şikayet/ihbar sahibi tarafından yoğun takip yapılsa bile, ittire kaktıra da olsa sonuçlanamayabiliyor zira belirttiğim gibi yaptırım uygulamaya yetkili kurumlar oldukça ilgisiz.
 • ancak bu durumun tek istisnası oldu hep, av şikayetleri. hayvan hakları savunucusu bir hukukçu olarak ilgili kurumların diğer şikayetlere karşı ilgisiz davranıp yaptırımdan kaçınmasına rağmen av şikayetlerine yoğun ilgi gösterip mutlaka takip edip yaptırım uygulaması hep ilginç gelmiştir şahsıma, en azından av şikayetlerinin ciddiye alınıp avcı pisliklere yaptırım uygulanmasından mutlu olsam da nedenini de hep düşünüp merak etmişimdir.
 • fazla uzun sürmedi bu merakım, biraz düşününce anladım nedenini.
 • genelde hayvan hakları ihllalerine yönelik ilgisiz olan orman ve su işleri bakanlığı acep av şikayetlerine yönelik neden bu kadar ilgili diye düşünüp muhakeme yürütünce bir anda anladım: av şikayetleri hemen değerlendiriliyor ve yaptırım uygulanıyor, zira kaçak av ve yasadışı av şeklinde hayvan hakları ihllalerine ilgili kurum tarafından uygulanan idari para cezası ve genel idari yaptırımlar diğer hayvan hakları ihlallerine nazaran epey yüksek tutarlarda. yani, orman ve su işleri bakanlığının av ihbar ve şikayetlerini bu kadar sıkı takip edip yaptırım uygulatma nedeni yüksek gelir elde etmek. zira kaçak ve yasadışı av olaylarında avda kullanılan tüm araç gerece el konulur ve buna ilaveten birkaç bin tl tutarında idari para cezası uygulanır.
 • örn. sokak veya sahipli hayvana yönelik eziyet şeklinde ihlallere uygulanan idari para cezası 400 TL iken, kaçak av şeklinde ihlale uygulanan idari para cezası 10.000 TL'ye kadar çıkabiliyor.
 • orman ve su işleri bakanlığı cüzi gelir getirecek diğer ihlallerle bu yüzden fazla ilgilenmiyor, yüklü gelir getirecek av ihbarlarıyla bu yüzden ilgileniyor şeklinde bir sonuca varmış bulundum.
 • ancak tabi ki, hangi amaç ve saikle yaparsa yapsın, en azından bir hayvan hakları ihlaliyle gereği gibi ilgilenmesini takdir ediyorum ve herkese denk geldiği tüm yasadışı ve kaçak av ihbarlarını bu emaile bildirerek yaptırım uygulatmasını öneriyorum: hayvanhaklari@ormansu.gov.tr
 • tüm avcılar için en iyi dileğim o canlarını aldıkları masum canlar gibi acılar içinde can vermeleridir. inşallah av sezonunda ve av sezonu dışında bu masum canların canını acımasızca alan tüm varlıklar aynı şekilde can verir. AMİN!!!