Öne Çıkan Yayın

`Uğurlu` Tavşan Bacağı Vahşeti

TAVŞAN BACAĞI VAHŞETİ İnsanoğlunun hayvanların tüyünden, yününden, özelliklerinden, sütünden, etinden vs. vs. yüzlerce işkence yöntemi...

VEGAN ÜRÜNLER - CRUELTY FREE - İŞKENCESİZ


rossman'da çok sayıda vegan ürün mevcut, tamamı uygun fiyatlı. bu muhteşem sabunlar sadece 2 tl
yine harika kremler/diş macunları/şampuanlar/parfümler/losyonlar v.s. oldukça uygun fiyata satılmakta. en yüksek fiyatlı ürün 30 tl diyebilirim. yani, birçok insanın tereddüt edip çekindiği gibi vegan ürünler oldukça yüksek fiyatlı falan değil, bilakis cruelty free olmayan ürünlerden katbekat daha uygun fiyatlı. yani cruelty free - vegan ürünleri tercih ederek sadece yüzlerce/binlerce canı işkenceden kurtarmıyor, aynı zamanda uygun fiyata alışveriş yapmış, tasarruf etmiş oluyorsunuz. 
hayvanlar üzerinde deney yapmayan, cruelty free - işkencesiz ürünleri tercih etmemiz gerektiği tüm hayvan hakları savunucuları tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır diye umut etmekteyim. 
aksi takdirde kendilerinden hayvan hakları savunucusu değil, hayvanseverler olarak söz etmek gerekirdi. 
özellikle hayvan deneyi yapan markaların listesi hemen her aktivist tarafından bilinip öğrenilmekte ve yayılmaktadır toplumu bilinçlendirme amacıyla.
yalnız bu noktada bir soru ortaya çıkmaktadır, o da şu: peki, hayvan deneyi yapmayan - cruelty free ürünleri nerede bulabiliriz, bu ürünlere nasıl ulaşabiliriz.
ilgili sayfada belirttiğim üzere peta don't test list mevcut, bu listeden işkencesiz markaların ve ürünlerinin bilgilerine ulaşmak mümkün. 
şahsen bu tür ürünleri tercih ederken peta listelerine güvenmekte ve müracaat etmekteyim. her zaman belirttiğim gibi bir ürünün üzerinde vegan işareti/leaping bunny sembolü/hayvanlar üzerinde denenmemiştir yazıları varsa bu ürünler gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. 
türkiye'de 3 market diğer ürünlerin yanısıra vegan ürünler de satmaktadır.
bunları aşağıda belirteceğim, yalnız 2 hususa değineceğim. bu marketlerde satılan her ürün vegan değil. vegan ürünler üreten markaların ürünlerinin tamamı da vegan değil. yapılması gereken vegan ürün üreten bu markaların her ürünü için tek tek inceleme yapmak, sözkonusu ürünleri satın almadan önce tek tek elimize alıp arkasını incelemek. yukarıda bahsettiğim sembol ve ifadeler yer almaktaysa, ürün vegandır, alınabilir. 
ROSSMAN
bu market örn. ankara'da neredeyse her mahallede mevcut. birkaç gün önce yeni mağazası keçiören'de açıldı. yine atlantis avm'de de mevcut. 
bu mağazada bu ürünleri arkasını da kontrol etmek koşuluyla satın alabilirsiniz.
welness beauty
alterra
rival de loop
isana
bu dört marka vegan ürünler DE üretmektedir. vegan ürünlerini tercih ediniz.
WATSON 
bu mağazalar da yine türkiye'nin dört bir tarafında yerleşik olup, ankara'da kızılay'da da mevcut. 
superdrug 
live clean
bu iki marka vegan ürünler DE üretmektedir, vegan ürünlerini tercih ediniz.
GRATİS
bu mağazalar zinciri de yine aynı şekilde her yerde rast gelinebilen, yaygın durumdadır.
ankara'da atlantis avm'de rossman'la altlı üstlü katlardalar. her iki mağazanın da ziyaret edilmesini öneririm yıl bitmeden, zira ciddi oranlarda indirim yapmışlar vegan ürünlere. 
saldırıp stok yapmak lazım.
yukarıdakiler bakım ve makyaj ürünleri üreten/satan markalar/mağazalar olup, ev temizlik ürünleri için alttaki iki markayı önermekteyim. 
green clean 
frosch

ilaveten, ben makyaj ürünleriyle ilgilenmiyorum, sadece temizlik ve bakım ürünleri ilgi alanımda. makyaja karşıyım, makyajın boya badanadan tek farkının canlı insana yapılıyor olduğunu düşünmekte ve bilmekteyim. 
vegan olsun olmasın, bayanların bu sahte/kandırıcı/yalan/yapay "güzellik"ten uzak durmaları gerektiğini, doğal güzelliğin, hatta güzelliği de geçtim doğal görünümün tercih edilmesi gerektiğini, en doğrusunun ve en mükemmelinin bu olduğunu belirtmek isterim. 
özetle, bakıma ve temizliğe evet, makyaja hayır!.

EK: peta'nın ülkelere göre vegan - cruelty free ürünler listesinde türkiye'den 2 marka yer almaktadır. Cyrene ve Işık Terapi ürünleri peta verilerine göre vegan - cruelty free olup, gönül rahatlığıyla bu 2 markadan alışveriş yapılabilir.