Azerbaycan ve Azerbaycanlılara dair

  hayvanlar - azerbaycan`da sevdiğim tek canlılar

Azeri asıllı bir insan olarak (kendimi azeri gibi hissetmiyorum) Azerbaycan ve Türkiye arasında her alandaki farklılıklara değinerek geniş kapsamlı bir karşılaştırma tablosu oluşturacağım inşallah. Olumlu ve olumsuz özelliklerine de değineceğim her iki halkın.


 AZERBAYCAN
 TÜRKİYE
 Olumsuz Özellikler
Kabalık - Azeriler son derece kaba bir halk. Ekşisözlük`te yazmaya devam ediyor olsam Azerbaycan`ı bu tek kelimeyle tanımlardım: Kaba
Bencillik - Çok bencil bir halk. Sadece kendini düşünyor her birey.
Paragözlük - paraya tapınma mevcut. Sokakta yürürken duyacağınız 10 kelimeden 9`unun para=manat olacağından eminim. Küçük çocuklar bile manat diyerek dolaşıyor.
Güce ve mevkiye tapınma - ben hukukçu olduğum için bunu iyice gözlemledim. Zorunda kalmadıkça kimseye hukukçu olduğumu söylemiyorum 2 sebeple, 1. hemen maddi bir beklenti içine giriyorlar. 2. şahsıma mesleğime göre davranılmasını istemiyorum. bu beni rahatsız ediyor.
Sokağa tükürme - sokaklarda rahat rahat yürüyemiyorum yürümeyi seven bir insan olarak zira her yer tükürüklü. birgün tükürük videosu çekip kanalıma yükleme planı içindeyim, belki utanırlar izlerlerse.
Söz tutmama - asla verdikleri sözü tutmazlar. birileri herhangi bir konuda söz verdiyse, o konuyu unutun. o söz tutulmaz. çok rahat ve söz tutma kavramından bihaber bir halk.
hayvan sevgisi yok. halkta yok, yöneticilerde hiç yok.
hayvan hakları da yok doğal olarak. hayvan sevgisinin olmadığı bir yerde hayvan haklarından sözedilemez. sokak hayvanları belediye çalışanları tarafından öldürülüyor tüfeklerle.
kadınların büyük bir kısmı, erkeklerin bir kısmı obezite derecesinde şişman. michelin adamına benziyor halkın büyük bir kısmı. aşırı kilolular. çünkü çok yağlı ve et ağırlıklı besleniyorlar.
veganizmden zerre haberdar değiller. vegan olduğumu söyleyince anlamıyorlardı. birilerine hayvan haklarından bahsederken kendimi kızılderililere hristiyanlığı anlatan misyonerler gibi hissediyordum. çok ciddi zorluk çekmiş olmalılar.
30`lu, 40`lı yaşlardaki insanlar orta ve nisbeten uzun boylu.
10`lu, 20`li yaşlardaki yeni nesiller aşırı kısa.
nedenini anlamadım.
kadınlar aşırı süslü. leopar desenli, aşırı parlak, tüylü, kürklü garip, tuhaf kıyafetler giyiniyor. kürk yine ılıman iklimli azerbaycan`da en yoğun tercih edilen üst giyim.
bu ülke sayesinde estetik değerleri hiz olduğumu farkettim.
kadınlar ve erkekler estetik değerlerime hitap etmiyor. avrupa yakasından burhan altıntop`un `nasılım?` sorusuna yanıt veren volkan gibi oldu ama durum böyle.
 fiziksel özellikleri normalde önemsemeyen bir insan olarak bu ülkede gözüme batacak, estetik değerleri haiz olduğumu anlayacak kadar estetik değerlerden yoksunluk gördüm. kafkasyalı insan tipi bana uzak anladığım kadarıyla (azeri, ermeni, gürcü, çerkez, çeçen v.s. tipleri). yüz hatları aşırı kaba, aşırı kıllılar, aşırı siyah saç ve siyah kaş/göz hakim.
türkiye`deki ortalama fiziksel özelliklerden sonra azerbaycan`daki ortalamanın altında özellikler beni şaşırttı.
kadınlar aşırı makyajlı. bir kalıp olarak yüzlerinden çıkarabiliriniz,böyle maske gibi boyaları.
estetik çok ucuz olduğu için hemen herkes tek tip ve estetikli. 

devam edecek...
OLUMLU ÖZELLİKLER
Kadınlara, hayvanlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere yönelik cinsel saldırı suçları minimal düzeyde.
Kadın erkek eşitliği mevcut. 
Toplu taşımada kadınlara yer veriliyor. Hatta gereksiz bir ısrarla mutlaka oturmaları için çaba gösteriliyor.
Kadınlar geç saatlerde ve karanlık bölgelerde tek başına büyük bir rahatlıkla dolaşabiliyor. Kendimden de biliyorum. Bayağı geç saatlerde oldukça geniş bir bölgede hem yürüyüş yapmakta, hem de sokak hayvanlarını beslemekte/tedavi etmekteyim.
yaya geçidine yaya ayak bastığı anda trafik duruyor. durmayan araca idari para cezası uygulanır.
million diye makineler mevcut her yerde. bu makinelerden tüm ödemelerinizi her saatte yapabilirsiniz. banka, komunal hizmetler vs. hepsi. 
asan hizmet kurumları var. bu kurumlar haftasonu dhil hergün çalışıyor. 20:00`e kadar. bu sistem çok iyi. bu kurumların bünyesinde tüm kamu kurumları yer almakta. vergi kurumlarından noter hizmetlerine kadar. türkiye`de de olsa iyi olurdu.
ezan sesi pek duyulmuyor. gürültü kirliliği minimum düzeyde.


 Olumlu Özellikler (azerb.lıların olumsuz özellikleri türkiyelilerin olumlu özellikleri aslında, pek ortak nokta yok)
Nezaket
Dayanışma/yardımlaşma kültürü
parayı ilk sıraya koymama.
güce ve mevkiye tapınma kısmen/tek ortak nokta olabilir ama çok hafif düzeyde.

sokağa tükürmeme! - türkiye`de yürürken ayağınızı bastığınız yere dikkat etmeniz gerekmez. 
söz tutma - verilen söz tutulur, olması gerektiği üzere.
hayvan sevgisi mevcut.
hayvan hakları daha iyi durumda.
veganizm biliniyor. veganların sayısı fazla.
obezite yaygın değil. normal kiloda halk.
insanlar azerbaycan`a kıyasla gayet uzun boylu. en azından aşırı kısalık pek yaygın değil.
kadınlar sade giyiniyor.

OLUMSUZ ÖZELLİKLER

ezan sesinin yüksek desibelli ve aşırı yaygın olması. gürültü kirliliği.