Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

CANLI HAYVAN SATIŞI YAPAN SİTELER / İRTİBAT BİLGİLERİ / ŞİKAYET DİLEKÇELERİ


üretilerek doğumdan ölüme sömürülen, aç susuz, bakımsız bir halde yaşama tutunmaya çalışan canlar - kanlı ticarete dur de! harekete geç! şikayet et! canları kurtar! yaptırım uygulat! 

Site
İrtibat
www.sahibinden.com 
pet satışı yasak ama çiftlik hayvanı satışı devam ediyor. 
info@sahibinden.com,
 destek@sahibinden.com
www.ilan.elookat.com
http://ilan.elookat.com/Contact.htm;
info@elookat.com
www.ilanyolla.com
http://www.ilanyolla.com/mail.php,
info@ilanyolla.com
www.ilan.telerehber.com
http://www.ilan.telerehber.com/kontak.asp,

www.alalimsatalim.com
iletisim@alalimsatalim.com,

www.evcil.info
evcil2013@evcil.info
www.facebook.com
kurum email veya mesaj bölümü
www.twitter.com
‘’
www.intagram.com
‘’


1. hayvan satışı yapan sitelerin adlarını ve iletişim bilgilerini ve de alttaki siteye itiraz yazısını 2009 yılında hazırlamış ve uygulamıştım, bu liste daha kabarıktı, bugün güncelleme yaptım, bir çoğu hayvan satışından vazgeçmiş, bir kısmı da kapanmış, bir kısmı halen satışa devam ediyor, yeni sosyal ağlar ortaya çıkmış v.s. özetle, 6 yıllık bu listeyi güncelledim. altta yer alan yazıyı bu sitelere göndererek hayvan satış ilanları yayınlamaktan vazgeçmelerini talep edin:

CANLI HAYVAN SATIŞI YAPAN SİTELERE İTİRAZ YAZISI

Sayın Yetkili,
Sorumlu kişi olarak bulunduğunuz .................... adresli sitede canlı hayvan satışına izin vermiş bulunmaktasınız.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 5 inci maddesinin 3 üncü fıkrasına göre;
- Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdürler.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 5. maddesinin 6. fıkrasına göre;
- Ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, hayvanları sahiplenen ve onu üretmek için seçenler  annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.
H.K.K. m. 14, 1 d bendi uyarınca canlı hayvan satışı yapanlar 16 yaşından küçüklere satış yapamazlar.
Yine bu madde ile amaçlanan 16 yaşından küçük çocukların sorumluluk gerektiren canlı hayvan bakımı, beslenmesi ile yeterince ve sağlıklı olarak ilgilenemeyecekleri için bu yaştakilere hayvan satılmamasıdır.
Ama sizin sitede bu kurala da aykırı olarak, kim oldukları belli olmayan, kimliği belirsiz insanlara satış yapılıyor. Bu şekilde ilgili kurallar ihlal ediliyor.

Kurumunuz bu hükümlere uymuyor, tamamen ticari kar amaçlı; son derece etik olmayan binlerce ilanın verilişine izin veriyor, aracı oluyorsunuz.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun Cezai Hükümler madde 28,b fıkrasının;
-5. maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı fıkralarında öngörülen hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili yasaklara ve yükümlülüklere uymayan ve alınması gereken önlemleri almayanlara hayvan başına ellimilyon lira, yedinci fıkrasında öngörülen yükümlülük ve yasaklara uymayanlara hayvan başına yüzellimilyon lira idarî para cezası. öngördüğünü hatırlatır, sitenizde hayvan satışına son vermenizi, tüm hayvan satışı ilanlarını ve hayvan satışı bölümünü kaldırmanızı talep eder, bu etik olmayan ve hayvan haklarına aykırı tutumunuza devam etmeniz halinde gerekli kamuoyunu oluşturarak, hakkınızda H.K.K. nu uygulamakla yetkili kurumlar nezdinde şikayette bulunacağımı belirtmek isterim.

Canlı hayvan satışı ile ilgili yasakları hükme bağlayan maddeler:
MADDE 10. —Satılırken; hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur.
    Ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.

H.K.K. madde 14, fıkra 1, c bendi: "Hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmak."
H.K.K. madde 14, fıkra 1, d bendi: "Ev ve süs hayvanlarını on altı yaşından küçüklere satmak:"


2. bu sitelerde yasadışı olarak, kaçak ve ruhsatsız bir şekilde kendi hayvanını üreterek satan şahısları ise en altta linki yer alan şikayet dilekçesi ile tarım ve köyişleri müdürlüğüne şikayet edin. 
gayet basit olan bu iki işlemle binlerce canın yaşam hakkını korumuş olacaksınız.
 online ortamda - internet sitelerinde (ilan siteleri, forumlar, sözlükler, duyuru siteleri, sosyal ağlar - fb/te/ins, blog, site v.s.) hayvan satışı yapanlar üstteki linkte yer alan örnek şikayet dilekçesi ile 2 dk.da şikayet edilir, yaptırım uygulatılır, elindeki sömürülen canlar kurtarılır. unutmayın, biz aradığımız sürece hakları, biz gözettiğimiz sürece yaşamları var!
bir canın bu şekilde sömürülmesine izin verme, kayıtsız kalma, harekete geç! 
ek: bu tür hayvan satışı ilanları yayınlayan ve yukarıdaki listede ismi yer almayan sitelerin bilgileri, yorum bölümünden gönderilebilir. 
https://www.turseng.com/2015/06/canli-hayvan-satisi-yapan-siteler.html - bu linkteki eski yayının tekraryayınıdır. bu konuda azerbaycan`a yönelik bilgilendirme de ilaveten yapılacaktır tarafımdan inşallah bu yayın dahilinde.