Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ISPANAKLI / ISIRGANOTLU / DOMATESLİ VEGAN ERİŞTE ve VEGAN SOS

                                     
                                                       domatesli vegan erişte

veganların çoğunlukla tercih ettiği hazır makarnadan hoşlanmıyorum ve tüketmiyorum zira içeriğinde yumurta ve süt ürünleri bulunabiliyor. genel olarak hazır gıda tüketmemeye çalışıyorum azami ölçüde, hem içeriğinin tam olarak vegan yani hayvansal üründen ari olduğuna, hem de hayvanlar üzerinde denenmemiş olduğuna güvenemiyorum.
bu yüzden ev yapımı ürünleri tüketmeyi tercih ediyorum, gıda temizliği hususunda had safhada bir hassasiyetimin de bulunması hasebiyle evde bizzat hazırladığım gıdaları tüketebiliyorum yalnızca.
şimdi pek beğendiğim üç vegan yiyeceğin tarifini vereceğim kısaca.
türkçede erişte olarak bilinen, azericede ilginç bir şekilde allahaşı olarak da isimlendirilen yiyeceğin iki çeşidini yapmaktayım. birincisi ıspanaklı veya ısırganotlu erişte, ikincisi ise domatesli erişte.
vegan ıspanaklı erişte bu şekilde yapılıyor:
isteğe göre un, tuz, su ve önceden sade olarak, su eklenmeden bir süre sotelenmiş ve blenderdan geçirilmiş olan ısırganotu veya ıspanak birarada yoğrulur. elde edilen yeşil hamurdan küçük toplar yapılır. daha sonra bu toplar un ve oklava yardımıyla hızlıca açılır. yuvarlak açılan bu hamurlar şu tarif edeceğim şekilde katlanır: on cm. genişliğinde katlayın ön kısmı, daha sonra akordiyon gibi katlamaya devam ederek katlı bir yufka elde edin. arkasından bir bıçakla 0,5 cm genişliğinde kesin bu yufkayı. muhteşem yeşil ve vegan, cruelty free ve hafif eriştenizi elde edeceksiniz.
tüm hamuru bu şekilde erişte haline getirin, gayet kolay bir işlem.
daha sonra üzerlerine biraz un serpiştirerek bir süre bekletin bir bez üstünde. kuruyunca alıp bir torbada saklayın. ne zaman isterseniz hem çorba, hem de doğrudan yemek olarak yararlanabilirsiniz.

                                 

domatesli vegan erişte de aynı şekilde yapılmaktadır. tek fark, un, su, tuz ve domateslerin pişirilmeden blenderdan geçirilmek suretiyle elde edilen domates püresiyle hazırlanmasıdır. yani, ıspanak ve ısırganotu yerine un, su, tuzdan oluşan karışıma bu kez domates püresi ilave edilmektedir.

DOMATESLİ VEGAN BÜSKİVİ
benim pek beğenerek tükettiğim bir diğer yiyecek de domatesli vegan bisküvidir.
bu lezzetli, cruelty free, sağlıklı, vegan gıda da bu şekilde hazırlanmaktadır:
bir kadar un, biraz zeytinyağı (kurabiye hamuru gibi hazırlanır), tuz, domates püresi, domates salçası ve karbonat birlikte yoğrulur. devamında oklavayla biraz açılır 1 cm. kalınlığında olması gerek hamurun. arkasından kurabiye gibi çeşitli şekillerde kesilip fırına verilir. hızlıca pişer, çok lezzetlidir. marketlerden cruelty free ve vegan olmayan, sağlıksız, katkı maddeli bisküvi almaya gerek yok, bu ev yapımı vegan bisküvi çok güzeldir, muhteşemdir. herkese öneririm.

KEREVİZLİ VEGAN SOS
bu pek lezzetli ve doğal sos bu şekilde hazırlanıyor. 4 büyük kereviz rendelenir. yaprakları ince ince doğranır. büyükçe bir soğan ve 4 diş sarımsak da rendelenir. aynı tencerede üerlerine su eklenerek hepsi birlikte pişmeye bırakılır. en son 3 adet büyükçe domates rendelenir ve tencereye eklenir. hep birlikte piştikten sonra birkaç kaşık biber salçası eklenip biraz daha kaynatılır ve ateşten alınır. tuz, karabiber ve pul biber eklenir. soğuduktan sonra kavanozlara doldurulup buzdolabına konur. makarna, erişte, çeşitli sote ve şahsen uzak dursam da kızartmalarla birlikte çok iyi gider. harika bir kokusu vardır.
acika, ezme, leço gibi bilumum sosları da çok severim, bunların tarifini de bilahare vereceğim inşallah.
vegan mutfak acısız, adil, kansız, sağlıklı ve pek lezzetlidir. bu yüzden vegan olmaktan kaçınmayın.
benim yemeğimin yüzü yok, ruhu yok, acı çekmiyor, varlığının farkında değil, yaşama isteği yok, çığlık atmıyor. go vegan. go cruelty free. #govegan #gocrueltyfree #vegan #veganizm

konuyla ilgisiz bu iki fotoyu da ekliyorum. zira ilgili can çok tatlı. yuva arayan canlardandı kendisi. muhteşemdir.
                          

                                     
https://www.turseng.com/2015/07/vegan-ispanakli-isirganotlu-ve.html - bu yayın linkteki kendi yayınımdan alıntıdır, yeni eklemelerle birlikte.