Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Vegan Sağlık


 • sağlık - ilk olarak, bu linkte veganizm ve sağlıkla ilgili daha önce yazmış olduğum birkaç makaleye ulaşabilirsiniz.ikinci olarak, halihazırda kullanmakta olduğum vitamin ve mineralleri yazmaktayım:d vit, selenyum, demir, b 12, ester c, çinko, b 6 vit, b 1 vit. ve hepadiet isimli, karaciğer destekleyici bir vit. kullanıyorum. 

 • bu vitamin ve mineraller zaman zaman değişebiliyor, sabit olarak kullandıklarım d vit ve ester c vitaminidir. bu ikisini çok uzun süredir her gün mutlaka alıyorum.
 • ben 42 yaşındayım, daha önce de bir çok kez belirttiğim üzere, 15 yaşımdan itibaren, tam olarak lise eğitimine yatılı olarak başladığım yıl, vejetaryen beslenmeye başladım. uzun bir süre lakto vejetaryen olarak beslendikten sonra katı vejetaryenliğe - veganizme geçiş yaptım. yaklaşık 8 yıldır veganım.
 • ben doğuştan vegan olan azınlıktanım. özetle, hayvansal ürün istemediğim/ sevmediğim/ tahammül edemediğim için yemiyordum çocukluktan beri. 
 • bu özelliğimi utanç verici olarak değerlendirdim uzun bir süre. şöyle ki, hayvansal ürünleri sevdiği/ istediği halde tüketmekten kaçınanları yüceltiyor, kendi durumumu eksiltici buluyordum daha önce.
 • yaş ilerledikçe, hayvan haklarına yönelik uğraşlarım derinleştikçe aslında normal olanın/ olması gerekenin benim durumum olduğunu anlamış bulundum.başka bir canlıyı/ ürünlerini tüketmeyi istemek zaten normal/ olması gereken değil.
 • başka canlıları tüketme isteği duyan ancak bu isteğini bastırarak vejetaryen/ vegan olan insanlar, eksiden nitelendirdiğim gibi fedakar/ özverili/ muhteşem insanlar değil, bilakis etobur çoğunluk gibi özden yoksun insanlar.
 • zira normal olan/ olması gereken, insanın özünde kendiliğinden, herhangi bir çaba harcamaksızın bulunması gereken, diğer canlıları tüketmeme/ bunu hayal dahi edememe halidir çünkü. 
 • meğer ben çocukluktan/ doğuştan itibaren, özümde hayvan haklarına saygı hissini taşıyormuşum. bunu daha yeni, iki - üç sene önce farkettim.mes: daha önce bu şekilde düşünüyormuşum, son senelerde hayvan haklarına yönelik düşüncelerim radikalleşti, hayvan hakları ihlallerine karşı daha tahammülsüz oldum diyebilirim. 

 • 2014 tarihli yazımdan:`1. büyük bir çoğunluğu hayvansal ürünleri sevse de, sırf hayvan hakları uğruna vegan beslenmeyi seçen gerçek insanların sağlıklarının bozulmasını istememekteyim - (%10).
 • 2. en önemli husus ise, b12+b6 eksikliği nedeniyle sağlıklarının bozulma ihtimali olan veganların vegan beslenmeden vazgeçmemesi, böylece hayvan katliamı, vahşeti, sömürüsü ve istismarının mümkün oldukça azaltılmış olması. - (%90).`

 • 2013 tarihli yazımdan:`aralarında hayvansal ürünleri sevmediği için yemeyenlerle, hayvansal ürünleri sevdiği halde hayvan hakları savunucusu olması hasebiyle bu ürünleri tüketmekten kaçınan insanları barındıran etsiz yaşam biçimini benimseyenler topluluğu. hayvan hakları savunucusu olmama rağmen, ilk grupta yer almaktayım, yani hayvansal ürünleri sevmediğim için tüketmiyorum. sevdiği halde bundan, hayvan hakları adına vazgeçenler büyük bir takdiri hak etmektedirler.`

 • her iki yazının devamı linkte: https://www.turseng.com/search?q=b12 yukarıda belirttiğim gibi, artık bu şekilde düşünmüyorum, başka bir canlıyı tüketmeyi istemeyi, normalize edemiyorum. benim gibi, hayvansal ürünleri doğuştan tüketmekten kaçınan, özünde vegan olan, çocukken hayvansal ürün tüketmemek için aileyle mücadele halinde bulunan, hayvansal ürünlere dokunmayı bile zul addedenleri takdir etmekte, onları birkaç aşama ileride görmekteyim.