Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

VEGAN MANTARLI PİTİ (GÜVEÇ) - VEQAN GÖBƏLƏKLİ PİTİAzerbaycan ve Rus mutfağından lezzetli ve sağlıklı yemeklerin vegan versiyonlarını zaman içinde siteye ekleyeceğim. 
Veganlara özellikle yoğun olarak ihtiyaç duydukları, sağlıklı ve lezzetli menüler oluşturmakta destek olması amacıyla.

TÜRKÇE: VEGAN MANTARLI PİTİ (GÜVEÇ)
Pitinin her porsiyonu ayrı kapta pişirilir. Bu kaba piti kabı – güveç deniyor. Güveç seramikten yapılıyor ve hacmi 0.8 lt oluyor.
Piti için 150 gr mantar (kültür/ kestane vs) gerekiyor. Önceden bir miktar nohut 4-5 saat suda bekletiliyor. Suda bekleyip şişmiş nohut ve temizlenmiş mantar güvece eklenip üzerine yarım lt su konuyor. Daha sonra kısık ateşte pişmeye bırakılıyor. Kaynamaya başlayınca içine küçük küçük doğranmış soğan ekleniyor. Bir süre sonra patates – bütün olarak, erik kurusu ve tuz ekleniyor. Yemek hazır olmaya yakın baharat konuyor. Devamında 0.1 gr safran 1 bardak suda çay gibi demleniyor ve her porsiyona birer kaşık olmak üzere ilave ediliyor ve hazır olana kadar kaynatılıyor.
Piti, genel olarak, pişirildiği kapta servis ediliyor ve yanına çorba kasesi veriliyor, bunun dışında ayrıca bir kapta soyulup doğranmış soğan ve sumak da servis ediliyor.
Not: Yazın pitiye kestane, ayva ve domates de eklenebilir. Bu durumda erik kurusu ve safran eklenmez.
Malzemeler: 1 Porsiyon için: 150 gr mantar, 20 gr nohut – koçbaşı, yarım soğan, 150 gr patates, 20 gr erik kurusu, 0.1 gr safran veya 50 gr taze domates ve tuz ve de kara biber gerekmektedir.