ARA

Verilerle Veganlık


 

yediğin etler bu canlıların bir parçası, vücudunun işlevsel bir kısmı, tıpkı seninki gibi! vegan ol! vahşete son ver!marketlerde paket içinde görüp satın alınca sanki meyve sebze türü bir gıda alıyormuş gibi hissedilmesi olası, ancak gerçek şu! önüne gelen o etler ağaçta bitmiyor, toprakta yetişmiyor, tıpkı senin gibi dokudan/ kandan oluşan, yaşama istediği ve kendi varlığına yönelik farkındalığı bulunan başka canlıların işkenceyle öldürülüp parçalanarak satışa/ sofrana sunulan bir parçası. 
ceset yeme! vegan ol!
benim yemeğim çığlık atmıyor!

Sınavsız girişli  2. üniversite eğitimi kapsamında aldığım eğitim sayesinde, veganizme/ hayvan haklarına veterinerlik açısından da bakabiliyor, verilerle açıklama yapabiliyorum.

Daha önce ağırlıklı olarak asıl mesleğim - hukuk ve etik açısından bilinçlendirme/ bilgilendirme yapmaktaydım.

Bu açıdan veterinerlik eğitiminin şahsım için son derece verimli olduğunu belirtebilirim.

Temel Zootekni isimli ders kitabında yer alan verilere göre: 

Tüm dünyada kişi başına düşen yıllık toplam kırmızı et miktarı 28.11 kg, kanatlı hayvan eti 15.09 kg, bunlarla birlikte 107.7 lt süt ve 10.27 kg yumurta olarak hesaplanmıştır. Buna göre, bir veganın bir yıl boyunca yaşamını kurtardığı hayvan sayısını kolayca görebiliriz.

Tüm dünyada bir yılda tüketilen kırmızı et - 196.75 milyon ton, kanatlı eti - beyaz et - 105.64 milyon ton, toplam et miktarı ise 302.39 milyon tondur. Bu da endüstriyel et vahşetinin boyutunu bizlere apaçık göstermektedir.

Vicdan sahibi her insan, bu vahşete katkı sağlamaktan vazgeçip, hayvan hakları ihlallerinin tamamına dur demeli ve gecikmeksizin vegan olmalıdır. 

GO VEGAN - VEGAN OL