ARA

2020 ARALIK AYI AZERBAYCAN HAYVAN HAKLARI İHLALLERİ ÖZETİ

 NOT: TÜM BU GÖRSEL VE BİLGİLER EMAİL ADRESİME AZERİ HAYVANSEVERLER TARAFINDAN GÖNDERİLDİ, Kİ BİR AVUÇLAR.

azerbaycan`da denk geldiğiniz hayvan hakları ihlallerine dair bilgi ve görselleri turseng @ gmail. com email adresine gönderebilirsiniz.


İlham Aliyev isimli şahsın Karabağ zaferi için son derece yersiz bir şekilde kullandığı itiqovan kimi qovduq tabirinden sonra zaten hayvan düşmanlığıyla bilinen Azerbaycan`da videoda ve diğer görsellerde görüleceği üzere hayvanlara yönelik kötü muamele maalesef arttı. Video`daki şahıs bu tabire atıfta bulunarak zavallı köpeğe jiletle kulaklarını kesmek suretiyle eziyet ediyor.


idea isimli hayvan merkezinin duyurusu, bu kurumda sokak hayvanları ücretsiz olarak kısırlaştırılıp tedavi edilmektedir. her azerbaycanlı hayvanseverin yapması gereken ilk eylem sokak hayvanlarını kısırlaştırarak üreme kontrolü sağlamaktır. yine karşılaştıkları tedaviye muhtaç sokak hayvanlarını bu kuruma götürerek tedavi ettirebilirler. 
ERMENİ VAHŞETİ - NİHAYET - 30 YIL SONRA? - KURTARILAN KARABAĞ`DAN AYRILAN ERMENİLERİN GERİDE BIRAKTIKLARI HAYVANLARI GÜLE OYNAYA ÖLDÜRMESİ

cins hayvanını aç susuz bırakıp döverek gözünü çıkarıp sokağa ölüme terk eden bir yaratığın marifeti.

maalesef bu güzel can sokakta birkaç saat içinde hayatını kaybetmiş müdahale edilemeden/ edilmedenAzerbaycan`da Hayvan Düşmanlığı Bir Kültürdür.
Azerbaycan`da hayvanlara yönelik dehşetengiz sevgisizlik/ ilgisizlik/ zulüm/ işkence/ öldürmüş gibi tüm olumsuz eylem ve söylemler bu hayvan düşmanı kültürün gereğidir. Vodka üretip ismini İtiqovan koymuşlar. Bunca ülke / toplum arasında bu ülke/ halk kadar hayvan düşmanı bir emsal daha görmedim. Belki Çin...Ama yok yahu, Azerbaycan daha beter.idare tarafından kurşunlar yağdırılarak yaralanan canlar hayvanseverlerce hastanelere sevkediliyor.


Zagatal şehrinde idare tarafından kurşunlar yağdırılmak suretiyle ödürülen/ yaralanan canlar
yine tipik azerbaycanlı vurdumduymazlığı, tuhaflığı ile karşı karşıyayız.
bu zavallı güzelim felçli can bir şahıs tarafından parka terkedilmiş olarak bulunuyor. bu şekilde. bacakları çubuklarla sarılmış, altına bez bağlanmış.
 sokak hayvanı, araç, insan ve soğuk kış havası kaynaklı her türlü tehlikeyi göz ardı ederek, sanki bu halde bir tavşancanla sokakta karşılaşmak gayet olağan bir halmişçesine, herhangi bir önlem almadan, geçici olarak güvenli bir bölgeye bile taşımadan, çıkıp giderek bu canı bu halde parkta tek başına bırakıyor. vicdan kırıntısına sahip olacak ki, hayvansever grupta bu şekilde duyuru yapıyor.

onca kişilik gruptan tek bir insan bile gidip canı kurtarmıyor. zavallı can hayatını feci şekilde kaybediyor olsa gerek ki, nihayet ertesi günü nispeten vicdanlı birisi gidip kontrol ettiğinde cana rastlamıyor.
türkiyelilerle azerbaycanlıları kıyaslamak istemiyorum. ancak şu hususu çok iyi biliyorum. türkiye`de bu can asla ve kata bu halde parkta bırakılmazdı. mutlaka ama mutlaka bir vicdan sahibi gerçek insan müdahale eder, canın kurtulmasına vesile olurdu.
bu kadar.